Volt gazetesine verdiğimiz röportaj.

Volt gazetesine yapmış olduğumuz röportajımız;

BABANIN CEVAPLARI;
1. Sizi tanıyabilir miyiz?
Mehmet Şah Acıbuca 01.04.1967 doğumluyum.
2. Firmanızdan bahseder misiniz?
Diyarbakır’da 1990 yılında elektrik sektöründe çalışan olarak işe başladım. 1993 yılında kendi firmamı kurdum. Elektrik malzemelerinin toptan satışı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bütün il ve ilçelerine pazarlama ve sıcak satışını yaptım.
3. Sektörde kaç yıldır hizmet veriyorsunuz?
30 yila yakındır bu sektörde hizmet etmekteyim ama yolun başında olduğumuza inaniyorum
4. Bu konuma nasıl geldiniz
Çok zorlu süreçlerde ve şartlarda bölgelerin en ucra köşelerine kadar müşterilerin ayağına hizmet götürerek firmamızı bu konuma getirmeyi başardım.
5. Eskiden bu işler nasıl oluyordu zaman size ne kattı zamanla neler değişti
Eski zamanlarda iletişim, ulaşım, hizmet bu gün ki kadar rahat değildi. Ticaret daha zordu ama zevkliydi.
6. Objektif olarak çocuğunuzu/çocuklarınızı değerlendirebilir misiniz? İş hayatında kendinize benzettiğiniz ya da farklı bulduğunuz yönleri var mı?
Çocuklarım çekirdekten yetiştikleri için şansılar ama ticaretin zor zamanlarında ticaret yapmak zorunda kaldıkları için bir yandan şanssız olduklarını düşünüyorum, elbette benzerlikleri çok bana ama bir o kadarda oturmuş olan kendi karakterleri var. Onlarla gurur duyuyorum.
7. Yeni neslin sektöre getirdiği soluğu nasıl buluyorsunuz?
Dinamikler ve tutturduklarını koparıyorlar çeşitlilik çok fazla ama bu onları yormak yerine kamçılıyor bu takdirlik bu durum.
OĞULUN CEVAPLARI;
1. Sizi tanıyabilir miyiz?
Umut Acıbuca 28 yaşındayım. 4 erkek kardeşten en büyüğüyüm. Şu an da babam ve kardeşlerimle birlikte şirketi yönetmekteyiz.
2. İlk iş tecrübenizi merak ediyoruz, başka bir firma ya da sektörde faaliyet gösterdiniz mi?
Kendimi bildim bileli babamla çalışmaktayım.
3. Babanızın aynı zamanda iş arkadaşınız olması nasıl hissettiriyor?
Babamın aynı zamanda iş arkadaşım olması aramızdaki bağın daha sık olmasına, baba-oğul ilişkisinden ziyade arkadaş gibi yetişmemize sebep oldu. Bu gurur verici bir duygudur. Yaptığımız ticaretlerde tecrübeleriyle bize yol göstermesi, rehberlik yapması, başımızda bulunup bize sahip çıkması yapabileceğimiz hataları minimize etmektedir.
4. Adaptasyon sürecinde sorun yaşadınız mı? Babanız birden patronunuz oldu.
Küçük yaştan beri babamla birlikte çalıştığımdan dolayı adaptasyon sürecinde hiç sorun yaşamadım.
5. Kuşak çatışması yaşıyor musunuz?
Babamın zamanında ki ticarette rekabet ortamı bu gün ki kadar yoğun değildi. Güven söz konusuydu. Günümüz ticaretinde rekabetin çok olması, karlılığın minimum düzeye gelmesi ve güven problemlerinin üst düzeyde olmasından dolayı ister istemez kuşak çatışması yaşamaktayız.
6. Şirketinizle ilgili gelecek planlarınız neler, nasıl bir yol izlemek istiyorsunuz?
Şirketimizi yavaş ve sağlam adımlarla daha iyi bir düzeye getirmeyi hedefliyorum. Babamızın bize bırakmış olduğu bu konuma layık olmaya çalışarak onun şanını yükseltmenin gururu içerisindeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.